شرکت آچار فرانسه
شرکت آچار فرانسه
خدمات اینترنتی آچار فرانسه طراحی سایت آچار فرانسه

پایتخت 4

سری اول عکس های سریال پایتخت 4 + عکس های پشت صحنه

P-4-AMAZING-IR-1

طی جلسه اخیر محمودرضا تخشید مدیر کل امور نمایش سیما با سیروس مقدم، قرار شد سریال پایتخت ۴ ویژه ماه مبارک رمضان ساخته شود.

بنا بر این گزارش، این مجموعه در ۲۶ قسمت تولید خواهد شد و تولید سریال «علی‌البدل» که پیش از این اعلام شده بود برای ماه رمضان ساخته می‌شود، به دلیل گستردگی حجم دکور به زمان دیگری موکول شد.

به گزارش فارس، مجموعه تلویزیونی پایتخت تا به حال در ۳ سری ویژه نوروز تولید و پخش شده و توانسته مخاطبان بسیاری را باخود همراه کند.

این سریال تلویزیونی با داستان‌هایی از محسن تنابنده ساخته شده و تنابنده، علیرضا خمسه، احمد مهران‌فر، ریما رامین‌فر و دوقلوهای سارا و نیکا فرقانی بازیگران اصلی سریال «پایتخت» هستند.

پایتخت-4

سیروس مقدم کارگردان سریال پایتخت ۴  درباره‌ی سفر عوامل این پروژه به چین و اینکه آیا از بازیگران چینی هم برای بازی در این سریال استفاده شده است، توضیح داد: از جمع بازیگران اصلی تا امروز احمد مهرانفر و ژانگ منگ‌هان (چوچانگ) در چین جلوی دوربین رفتند؛ ضمن اینکه موفق شدیم صحنه‌هایی زنده و مستندگونه‌ از چین تصویربرداری کنیم و از برخی آدم‌های معمولی خواستیم که بدون هماهنگی مقابل دوربین قرار بگیرند و اتفاقا یک – دو نفر همکاری بسیار خوبی با ما داشتند.

او ادامه داد: سفر به چین فرصتی بود تا با نمایش اپرای سنتی چین یکسری از گریم‌ها، و لباس‌های چینی را به تصویر بکشیم.

او به لوکیشن شهر ممنوعه که بخش‌هایی از سریال «پایتخت ۴» در آن تصویربرداری شده اشاره کرد و گفت: شهر ممنوعه به لحاظ لوکیشن زیبا و عظیم بود که بازبینی آن یک روز به طول انجامید و توانستیم تصاویر خوبی را در این لوکیشن ضبط کنیم.

مقدم سپس توضیح داد که تصاویر ضبط شده از چین در تمامی ۲۶ قسمت سریال «پایتخت» تزریق خواهد شد.

کارگردان سریال «پایتخت» اعلام کرد: عوامل این سریال ماه رمضانی از یکشنبه هفته آینده در لوکیشن شیرگاه (واقع در مازندران) مستقر می‌شوند.

او اعلام کرد: نگارش هشت قسمت از فیلمنامه سریال «پایتخت» به پایان رسیده است و طی روزهای آینده تعدادی بازیگر جدید و چهره به کار اضافه می‌شوند.

پیش‌بینی می‌شود با توجه به اینکه سریال «پایتخت» قرار است برخلاف سال‌های گذشته در ماه رمضان پخش شود و داستان آن به روز خواهد بود، خانواده (معمولی) از منطقه خارج نشود.

این مجموعه تلویزیونی که اکثر بازیگران اصلی همچون محسن تنابنده، احمد مهرانفر، ریما رامین‌فر، نسرین نصرتی، ژانک منگ هان، هومن حاجی عبدالهی و (با حضور) علیرضا خمسه در آن بازی خواهند داشت، قصه‌ای دیگر از خانواده معمولی را روایت می‌کند که در ۲۶ قسمت در ماه مبارک رمضان ۹۴ روی آنتن شبکه یک خواهد رفت.

paytakht4_07

با شنیدن نام «پایتخت» یاد ایام نوروز و بابا پنجعلی و لهجه ی شیرین مازندرانی و کارگردانی سیروس مقدم می افتیم. فیلمسازی که توانست با ساخت سه سری از این مجموعه ،علاقه مندان زیادی را در ایام نوروز همراه خود کند به طوری که در ایام عید به هر خانه ای برای دید و بازدید می رفتیم راس ساعت ٢٢ پای تلویزیون می نشستند و از لحظه لحظه ی مجموعه لذت می بردند و حتی تکه کلام های معروف کاراکترهای دوست داشتنی این سریال را با خود زمزمه می کردند.
حال از چندی پیش شنیده شد که سیروس مقدم سری چهارم پایتخت را کلید زده اما این بار نه برای پخش در نوروز بلکه برای پخش در ایام ماه مبارک رمضان. به همین منظور ما هم پس از سه هفته پیگیری برای تهیه گزارش از پشت صحنه این مجموعه پرمخاطب و خبرساز، موفق شدیم تا به لوکیشن تولید این سریال برویم.
پس از برنامه ریزی به سمت منطقه ی زیرآب مازندران حرکت کردیم و پس از سه ساعت طی کردن مسیر باید به شهر زیرآب و میدان سه کبوتر می رفتیم. بعد از گذر از یک شیب و سربلایی بسیار تند به محل تصویربرداری مورد نظر یعنی خانه ی نقی معمولی رسیدیم.
سیروس مقدم اولین فردی که در محل لوکیشن دیدیم و جلوی درب حیاط بر روی صندلی کارگردانیش روبروی مانیتور نشسته بود. شرجی بودن هوا و بوی خاص هوای شمال اولین چیزی بود که ذهن ما را به سمت خودش معطوف کرد چرا که هوا به شدت مرطوب و گرم بود. داخل خانه ی بزرگی شدیم به شکل خانه های روستایی مازندران و با حال و هوای آن طراحی شده بود.
بعد از ورود به حیاط و نظاره ی کلی لوکیشن، آشپزخانه ای کاملا سنتی با کابینتهای چوبی که نوستالژی زندگی روستایی را زنده می کرد، نظرمان را جلب کرد. بعد از صرف ناهار گروه برای ضبط پلان آماده شدند. سکانسی که در حیاط گرفته می شد و محسن تنابنده با موتور قصد رفتن به محل کار خود را داشت. همچنین سارا و نیکا به همراه ریما رامین فر قصد رفتن به بیرون را داشتند. چند بار این پلان گرفته شد در بین ضبط پلان بعدی به سراغ سیروس مقدم رفتم و در مورد «پایتخت 4» پرسیدم و گفت: حدود چهل روز است که در این این لوکیشن به صورت شبانه روز و روتین مشغول تصویربرداری هستیم و یک لوکیشن دیگر هم در سی کیلومتری این شهر در شیرگاه داریم که برخی از تصویر برداری در انجا انجام می شود.
وقتی از او درباره اینکه آیا بخشی از کار در تهران تصویر برداری خواهد شد پرسیدم،گفت :فعلا با توجه به اندازه ای که فیلم نامه نوشته شده تصویربرداری در همین دو مکان خواهد بود حال باید ببینیم که ادامه فیلم نامه چگونه نوشته می شود. وی با اشاره به این مطلب که با توجه به پخش این مجموعه در ایام ماه مبارک رمضان ،حال و هوای فیلم نامه هم منطبق با این ایام نوشته شد، بیان کرد: در مورد تغییرات، جذابیت و تفاوت «پایتخت 4» سری های قبل باید گفت همدلی، مهربانی، احترام به بزرگتر و ایجاد فضای شاد و مفرح از خصایص پایتخت است.
بعد با اشاره به بازی بیژن اشکورکیایی معروف به بیژن استرس ادامه داد: نقش خوبی را برای او در این مجموعه در نظرگرفته ایم و او جلوی دوربین ظاهر شده است.
ضبط پلان بعدی شروع شد در این سکانس روبروی حیاط بر روی دیوار شعارهایی نوشته شده بود که مهرانفر و تنابنده با رنگ مشغول پاک کردن آنها از روی دیوار بودند. بعد از ان به سراغ ریما رامین فر بازیگر نقش هما رفتم برای انجام مصاحبه بر روی همان صندلی های فلزی سفید کنار حوض نشسته بود باد ملایمی هم می وزید که در کنار آن فضای زیبا مصاحبه را لذت بخش تر کرده بود.
رامین فر ضمن این نکته که گروه و عوامل پایتخت خانواده ی دوم او هستند، افزود: حدود ٤٠ روز از زمان تصویربرداری ما در این لوکیشن می گذرد و ما در این مکان در این مدت مستقر بودیم. بعد به سراغ محسن تنابنده رفتیم که مشغول چک کردن فیلم نامه بود، اما او ترجیح داد در مورد قصه صحبتی نکند و باید مردم سریال را ببینند و خودشان نظر بدهند. احمد مهرانفر هم که نظاره گر صحبت های من و تنابنده بود حرف او را تایید کرد و از دادن مصاحبه انصراف داد و زمان مصاحبه را به بعد از پخش «پایتخت 4» موکول کرد.
به سراغ بازیگری رفتم که پس از یک اتفاق ناخوشایند در زندگی اش، سوژه گزارش همکاران ما شده بود و سپس سر از برنامه علیخانی در نوروز ٩٤ سر در می آورد و در ان برنامه از سوی محسن تنابنده قول حضور در پایتخت ٤ را می گیرد که پس از ان مسیر زندگی اش تغییر می کند. از بیژن اشکور کیایی ،معروف به بیژن استرس در مورد حضور و حسش در این عرصه پرسیدم با نگاه معصومانه اش احساس رضایتش را از حضور در این سریال نشان داد و افزود: نقش خوبی در این مجموعه دارم و سعی می‌کنم دیگر به آن کلیپ و اتفاق فکر نکنم و این را هم اضافه کرد که در مدرسه ثبت نام کرده و قصد ادامه تحصیل دارد.
پلان بعدی مربوط به بازی تنابنده با ریما رامین فر شروع شد. سکانسی که در پشت درب حیاط تنابنده و ردوبدل دیالوگ میان تنابنده و ریما رامین فر همراه بود و سکانس پایانی که ما همراه آنها بودیم.
مجموعه تلویزیونی «پایتخت ۴» به کارگردانی سیروس مقدم و تهیه کنندگی الهام غفوری داستانی دیگر از خانواده نقی معمولی را روایت می‌کند که در ۲۶ قسمت در ماه مبارک رمضان روی آنتن شبکه یک خواهد رفت.
گفتنی است این اولین بار است که یک مجموعه تلویزیونی در کشور به فصل چهارم می رسد. قبل از «پایتخت» مجموعه هایی تلویزیونی همچون «زیر آسمان شهر» در سه فصل ساخته شده بودند. مجموعه ای که در فصل های قبلی خود توانسته است محبوبیتش را حفط و بیشتر بکند و حالا به فصل چهارم رسیده است.
در فصل چهارم این مجموعه نیز، با تیم بازیگران گذشته جلو دوربین رفته است. محسن تنابنده، علیرضا خمسه، احمد مهران فر و ریما رامین فر بازیگران «پایتخت 4» هستند اما در مجموعه جدید مهران احمدی حضور ندارد و پایتخت امسال بدون شخصیت بهبود پخش خواهد شد اما در قسمت های پایانی شاهد حضور وی در این مجموعه خواهیم بود.
3223176_718

پس از پایان یافتن سریال پایتخت ۳ به تهیه کنندگی الهام غفوری و کارگردانی همسرش سیروس مقدم زمزمه هایی برای ساخت سریال پایتخت ۴ آغاز شد. سریال پایتخت یک تا سه که در ایام تعطیلات نوروزی سال های ۹۰ ،۹۲ و ۹۳ از شبکه اول سیما پخش شده بود آن چنان محبوبیت و رضایتی را برای بینندگان رقم زده بود که بارها از شبکه های مختلف سیما به بازپخش آن پرداختند. محسن طنابنده نویسنده سریال پایتخت بارها اعلام کرده بود که به دلیل استحکام و قوام شخصیت ها و موضوع داستان امکان ساخت سریال پایتخت تا سری ۱۰۰۰ هم وجود دارد.

پایتخت یک

پایتخت یک روایت خانواده نقی معمولی بود که به دلیل تحصیل همسرش در یکی از  دانشگاه های تهران مجبور شده بودند که از علی آباد به تهران مهاجرت کنند که در این بین مسائل و مشکلات گوناگونی برای آنها رقم خورد که بر جذابیت داستان می افزود . لهجه شیرین مازنی نقی معمولی ، پسر خاله اش ارسطو و پدرش بابا پنجعلی در سریال پایتخت یک سبب شد تا تکه کلام های زیادی از جمله زنته ، لیلائه ، حساس نشوو و …. در جامعه رواج بگیرد.

پایتخت دو

ماجرای پایتخت ۲ اینگونه روایت شد که ارسطو پسر خاله ی نقی معمولی با بازی احمد مهرانفر با کامیونش تصادف کرده و دچار مشکلات روحی شده بود و نقی هم در یک کارگاه گنبد و گلدسته سازی مشغول به کار بود تا اینکه یک بار گنبد و گلدسته برای نصب در شهرستان قشم به ارسطو داده شد و خانواده نقی هم در این سفر با ارسطو همراه شدند و پس از عبور از شهر های مختلف از جمله تهران گنبد و گلدسته را به قشم بردند.

پایتخت سه

پایتخت سه با عروسی ارسطو با یک دختر تهرانی آغاز شد که در شب عروسی سقف خانه نقی که محل برگزاری عروسی بود ریزش کرد و عروسی بهم خورد و کلیپ عروسی ارسطو باعث مسخره شدن او در همه جا شد. در بخشی از سریال بهبود شوهر خواهر نقی که در محیط بانی مشغول خدمت بود از ناحیه کمر مجروح شد و همچنین حضور نقی در مسابقات کشتی بزرگسالان داستان هایی بود که روند داستان در سریال پایتخت سه را جلو می برد. رونمایی از پیراهن تیم ملی فوتبال در جام جهانی ، ازدواج ارسطو با یک خانم چینی به اسم چوچانگ ، اوس موسی از داستان های فرعی بودند که به جذابیت داستان می افزودند.

داستان پایتخت چهار

همانطور که همه ما می دانیم به دلیل تقارن نوروز ۹۴ با ایام شهادت حضرت فاطمه الزهرا (س) امکان ساخت و پخش سریال پایتخت ۴ در تعطیلات نوروزی ۹۴ نبود و این موضوع از زبان عوامل سریال پایتخت بارها عنوان شده بود ولی چیزی که از ظاهر امر پیداست قرار بر این است سریال پایتخت چهار در ماه بندگی خدا ماه رمضان میهمان ما شود. سریالی که برای اولین بار در تاریخ تلویزیون برای چهارمین بار رقم خواهد خورد شاید پیش از این سریال های به فصل سوم رسیدن ولی موفق نبوده اند ولی پایتخت تجربه موفقی را رقم زده است. باید سری چهارم آن را با تمامی تغییرات احتمالی مشاهده کرد و نظر داد.

مهران احمدی و پایتخت چهار

در زمان ساخت سریال پایتخت سه احمد مهرانفر بازیگر نقس ارسطو به علت حضور در پروژه شاهگوش تصمیم گرفته بود که در سریال پایتخت بازی نکند که ممکن بود تاثیر بدی روی داستان سریال بگذارد که خوشبختانه این موضوع حل و ارسطو در سریال بازی کرد ولی این روزها زمزمه عدم حضور مهران احمدی بازیگر نقش بهبود به علت بازی در فیلم در نرگس آبیار به گوش می رسد بهبود یکی از شخصیت های کلیدی پایتخت سه بود و به گفته محسن طنابنده حذف بهبود به دلیل عدم توانایی حضور در هر دو کار براساس یک تصمیم جمعی بوده است.

بیژن استرس و پایتخت چهار

لحظاتی مانده به آغاز سال ۹۴ بود که در برنامه بهار نارنج احسان علیخانی محسن طنابنده از ساخت سریال پایتخت ۴ برای ماه رمضان ۹۴ خبر داد در سکانس بعدی برنامه احسان علیخانی از بیژن استرس که کلیپ خنده دارش در بین ایرانیان بسیار رد و بدل شده بود دعوت کرد و بیژن که یک جوان شمالی هست از درد ها و مشکلاتش در پی پخش کلیپ اش گفت در همین حین بود که محسن تنابنده از بیژن خواست که یک پیشنهاد به او بدهد و بیژن هم قبول کند . محسن تنابنده بازیگر نقش نقی معمولی و نویسنده سه گانه پایتخت از بیژن خواست تا در سریال پایتخت ۴ نقش پسر بهبود رو که از سربازی برگشته است بازی کند تا اندکی از درد ها و آلامش کم شود و بیژن این پیشنهاد رو پذیرفت

دوقلو ها و پایتخت چهار

سارا و نیکا فرقانی اصل دوقلوهایی که از سری اول سریال پایتخت نقش دختر های نقی معمولی را بازی می کردند هم ظاهرا در سریال پایتخت چهار حضور ندارند . الهام غفوری تهیه کننده سریال در این باره می گوید : سارا و نیکا در پایتخت سه هم در آخرین لحظات به مجموعه اضافه شدند و از آنجایی که آنها در سوئد زندگی می کنند و درس می خوانند و الان هم فصل امتحانات شون هست امکان حضور در پایتخت چهار را ندارند و ما قویا به دنبال دوقلو همسان هستیم.

چندی قبل احمد مهرانفر هم در صفحه شخصی اینستاگرام خود برای انتخاب دوقلو همسان ۱۰ تا ۱۲ ساله  و گرفتن تست از آنها اطلاعیه داده بود.

زمان پخش سریال پایتخت ۴

همان طور که از قبل اعلام شده بود سریال پایتخت ۴ در ماه رمضان از شبکه یک پخش خواهد و الهام غفوری تهیه کننده این کار هم در مصاحبه ای اعلام کرده است که این سریال در ۲۶ قسمت برای شب های ماه مبارک رمضان از ابتدای اردیبهشت ماه تولید خواهد شد و گروه در حال حاضر مراحل تست گریم و پیش تولید را سپری می کنند.

بازیگران سریال پایتخت ۴

در سری چهارم سریال پایتخت همانند سه گانه قبلی پایتخت بازیگران ثابتی همچون علیرضا خمسه ( بابا پنجعلی)، محسن تنابنده ( نقی معمولی) ، احمد مهرانفر (ارسطو) و ریما رامین‌فر (هما) حضور دارند.

serial_payetakht_4_tazeno_ir-18

خیلی از طرفداران سریال پایتخت میخواهند بدانند آیا سری چهارم این مجموعه ساخته خواهد شد یا نه ؟ که در این مقاله مصاحبه ایی رو با محسن تنابنده انجام دادیم که متن کامل آن به شرح زیر است

پایتخت ۳ برای سومین بار پربیننده ترین سریال نوروزی شد؛ سریالی روستایی که کار خود را با چند بازیگر تئاتری شروع کرد اما خیلی زود توانست جای خود را میان مردم باز کند. محسن تنابنده نقش بسیاری در این موفقیت دارد. او که فیلمنامه این سریال را نوشته، وظیفه انتخاب بازیگران را هم برعهده داشته است.علاوه بر این نقی معمولی را تبدیل به یکی از ماندگارترین شخصیت های تلویزیونی کرد. به همین بهانه با او گفتگویی کردیم. او از رمز موفقیت پایتخت و تغییراتی که به مانا بودن این سریال کمک کرد گفت تا سختی که برای کم کردن وزن خود و کشتی گیر شدن کشیده است.

شخصیت های سریال پایتخت به خصوص کاراکتر نقی در سری سوم این سریال تغییرات بسیاری داشتند. این بار نقی حسود شده بود و اصرار داشت به قول خودش «هد فامیل» باشد. این تغییرات از کجا می آید؟

اگر این تغییرات به وجود نمی آمد، کسی آن را تماشا نمی کرد. پایتخت ۲ هم با سری اول آن تفاوت داشت.

اما تغییرات سری سوم سریال نسبت به سری قبل خیلی بیشتر بود.یعنی معتقدید پایتخت ۲ نسبت به پایتخت ۱ مخاطبان کمتری داشته و شما برای اینکه در سری سوم سریال بتوانید ریزش مخاطب را جبران کنید، این تغییرات عمده را در کاراکترها ایجاد کردید.
– شاکله کاراکترها تغییر چندانی نکرده. مهمترین تفاوت هر سری «پایتخت» موقعیت های متفاوت است که کاراکترها در آن قرار می گیرند. این موقعیت ها هستند که شخصیت های سریال را به لحاظ روحی، روانی و اخلاقی دچار تغییر می کند. موقعیت شغلی ارسطو تغییر کرده، بنابراین انگلیسی صحبت می کند، خوش تیپ تر شده و یک همسر خارجی پیدا کرده است. نقی شکست بزرگی در زندگی خورده، خانه اش را از دست می دهد بنابراین دیگر اعتماد به نفس ندارد. بد اخلاق و حساس تر شده است. حتی آنقدر فشار به او آمده که موهایش سفید شده و مجبور است آنها را رنگ کند. بقیه شخصیت ها هم به همین منوال تغییر پیدا کردند.

درباره الزام به وجود آمدن تغییرات گفتید اما این تغییرات چطور به ذهن تان رسید؟ در سری سوم پایتخت کاراکترهایی مثل اوس موسی به قصه اضافه شدند و با اینکه حذف شدنشان لطمه ای به قصه نمی زد تا پایان ماندند.
– تغییراتی که در شخصیت قصه هایم به وجود می آورم را از اتفاقاتی که در پیرامونم افتاده، می گیرم. بعد از پایتخت ۲ تصادفی برای بچه ها اتفاق افتاد و دوتا از آنها با وضعیت اسفناکی به دفتر کار می آمدند. پلاتین در پایشان بود و با عصا راه می رفتند. تماشای آنها در عین دردناک بودن خنده دار هم بود. به این فکر می کردم اگر یک شب موقع کار، دزد به دفتر بیاید چه کارت می کنند. خیلی خنده دار است که همه می توانند فرار کنند اما آنها تا به خودشان بجنبند، یک عصا را از یک جا و عصای دیگر را از جای دیگر پیدا کنند، دزد همه چیز را جمع کرده و برده. شخصیت اوس موسی از همین جا شکل گرفت. دو دست او در گچ است و طبیعتا وقتی آدم دست نداشته باشد حتی برای رفتن به دستشویی محتاج دیگران می شود.

تغییر وضعیت زندگی شخصیت های قصه، طوری بود که باید رفتار آنها هم تغییر می کرد.

– بله. تغییر رفتار آنها به شکل جدید قصه و پیشبرد آن کمک می کرد. کاراکترها را باید در موقعیت هایی که در آنها قرار می گیرند، سنجید. مثلا نقی در مسابقه کشتی شکست خورده، ساختمانی هم که سال ها برایش زحمت کشیده ریخته است. وضعیت خوبی ندارد. برای آدمی که در چنین موقعیتی قرار گرفته، نصیحت تعبیر دیگری دارد. برای من فیلمنامه یک جورهایی ریاضی است.

ریاضی که از آن می گویید کاملا عیان است. در سری آخر سریال بیشتر از آنکه دیالوگ ها قصه را پیش ببرند، موقعیت ها و رفتارها این کار را می کنند.
– پایتخت در هر سری یک استراتژی متفاوتی داشته است. تنها اشتراک آنها با یکدیگر قصه محور بودنشان است. بنابراین در چنین سریالی نویسنده باید موقعیت زمانی و همینطور شرایط جامعه را در نظر بگیرد. یعنی یک جورهایی نیاز به سیاست و تیزهوشی دارد. درباره پایتخت ۳ این برایمان مهم بود که قصه شوخ طبعانه تر و شیرین تر از سری های قبل باشد.

چطور به این نتیجه رسیدید؟ بازخوردهایی که از پایتخت ۲ گرفتید نشان داد مخاطب نیاز بیشتری به شیرین تر بودن کار دارد؟

– نه، می خواستیم مدل های مختلف را تجربه کنیم. فکر کردیم شاید این شکل کار بیشتر به درد جامعه امروز می خورد و الحق و الانصاف خیلی هم به درد خورد. یک جاهایی شخصیت بر قصه می چربد. شخصیت خوب و محکم مثل یک زمین حاصلخیز است که در آن می توانی یک سال یک بذری بپاشی و برداشت کنی و سال دیگر بذر دیگر را امتحان کنی اما اگر این زمین شوره زار باشد سریال در همان قسمت یک عقیم می شود و همانطور هم می ماند.

در سریال نوروزی برداشت محصولی که می گویید سریع تر از هر زمان دیگری امکانپذیر است. بازخوردها بلافاصله بعد از ساخت سریال دیده می شود. می توان گفت این تغییر جهت دادن ها در ساخت هر سری از پایتخت یک جورهایی محک زدن خودتان برای سنجش توانایی هایتان است؟
– نویسنده محکوم به تغییر جهت دادن است. اگر بخواهید اثری خلق کنید که مانا باشد باید در کارتان تغییر جهت دهید. جالب اینجاست که در ساخت سری دوم پایتخت همه مخالف بودند. می گفتند هیچ کاری وجود ندارد که سری دوم آن هم به اندازه سری اول بیننده داشته باشد اما ما ساختیم و موفق بود.

با موفقیت پایتخت ۲ این تفکر از بین رفت و همه با ساخت سری سوم آن موافق بودند؟

– اتفاقا در سری سوم همه با ما دشمن شده بودند. می گفتند ما خیر شما را می خواهیم. این کار را نکنید. البته پایتخت ۳ را ۱۲ دی کلید زدیم و فرصت زیادی نداشتیم و همه می گفتند اگر شروع کنید با کله می خورید زمین. فقط سه نفر با ساخت پایتخت ۳ موافق بودند، من، سیروس مقدم و الهام غفوری. حتی بازیگرها هم مخالف بودند ولی ما ساختیم و شد. من خیلی از بازیگرها ممنونم که آنقدر بزرگوار بودند که به من اعتماد کردند. خدا می داند کی من اینها را می برم ته چاه!

جا برای این تغییرات آنقدر هست که پایتخت در سال های آینده هم ادامه داشته باشد؟

– پایتخت تا ۱۰۰۰ هم می تواند ساخته شود. به دلیل استحکام و قوام شخصیت ها هیچ محدودیتی وجود ندارد اما نمی دانم سال آینده چه اتفاقی می افتد.

سیروس مقدم آنقدر کارگردان معتبر و برندی بود که می توانست از بازیگران معروف و محبوبی در کارش استفاده کند. در مرحله انتخاب بازیگر چطور به این کَست رسیدید؟
– من قبل از پایتخت چند همکاری با سیروس مقدم داشتم که آخرین همکاریمان در سمت کارگردان و نویسنده، سریال «چاردیواری» پربیننده ترین سریال نوروزی شد. در طی این سال ها آرام آرام سلیقه هایمان به هم نزدیک شد و در مورد «پایتخت» به این نتیجه رسیدیم که قصه از هر چیزی مهمتر است. البته منظورم این نیست که بازیگر مهم نیست.

اگر بازیگر باتجربه و مستعد داشته باشی با قصه خوب خیلی کارها می توان کرد. مثل فیلم سینمایی طلا و مس که دو بازیگر غیرچهره داشت اما آنقدر قصه خوب بود که فیلم پرمخاطبی شد. از طرفی باورپذیری قصه برایمان خیلی مهم بود و اگر از بازیگرانی که مردم آنها را می شناختند استفاده می کردیم، مخاطب، شهرستانی بودن آنها را باور نمی کرد. مسلط بودن این بازیگران بر لهجه هم اهمیت زیادی داشت.

یعنی از بازیگران برای لهجه تست گرفتید؟

– نه، به هرحال من کستینگ و بازیگردانی را برعهده داشتم. قصه را هم خودم نوشته بودم. بنابراین آنقدر از بازیگران شناخت داشتم که بدانم چه کسی از عهده این کار برمی آید. وقتی بازیگران مورد نظر انتخابی ام را با سیروس مقدم در میان گذاشتم، او خیلی استقبال کرد. در حالی که شاید کارگردانان دیگر چنین ریسکی نمی کردند و ترجیح می دادند از بازیگران مطرح تری استفاده کنند به خصوص آنکه در آن زمان بازیگران اکثر سریال ها ستاره بودند.

حتی این رقابت در حضور بازیگران ستاره برای مدیر شبکه ها هم جدی شده بود. حالا در کنار نداشتن بازیگر چهره این را هم در نظر بگیرید که قصه ما حالت روستایی داشت. یعنی ریسک اندر ریسک شده بود! ولی در نهایت اعتمادی که مدیر شبکه یک به ما کرد و تلاشی که بچه های گروه کردند جواب همه ریسک ها و نگرانی ها را داد. در عمل دیدیم که شاید گستاخانه و بی پروا پیش رفتیم اما خیلی هم فکرمان پرت و پلا نبود.

کمی درباره سکانس های کشتی بگویید. می توان گفت برای اولین بار بود که سکانس های اینچنین جدی گرفته می شود.
– باورپذیر بودن این سکانس ها بیشتر از هر چیز برای ما اهمیت داشت. می شد با حجم و هزینه کمتر این سکانس ها را جمع کرد. اگر قرار بود همان نقی قبل را تکرار کنم بازی کردن در آن نقش برایم جالب نبود اما نقش نقی برایم چالش برانگیز است. برای بازی در سری سوم پایتخت وزن کم کردم و زیر نظر کشتی گیران حرفه ای فنون کشتی را یاد گرفتم.

نگذاشتم حتی یک فریم را بدلکار بازی کند. البته مشاور اصلی کشتی مجید خدایی بود. کشتی گیرهای باسابقه بسیاری به ما برای این سکانس ها کمک کردند، رسول خادم، رضا لایق، قاسم رضایی و … می توانم بگویم ورزشکارها خیلی پیوسته تر و منسجم تر به پایتخت کمک کردند تا سینمایی ها و بچه های تلویزیون.

خلاصه داستان سریال پایتخت ۴

۱۸ فروردین ۹۴ : محسن تنابنده سرپرست نویسندگان سریال پایتخت ۴ در این مورد داستان سریال گفت :

مهران احمدی بدلیل اینکه مشغول بازی در فیلم خانم نرگس آبیار است نمیتواند در سریال پایتخت ۴ حضور داشته باشد، بر این اساس نبود وی در سری چهارم «پایتخت» طی یک توافق جمعی صورت گرفت و به این نتیجه رسیدیم که او نمیتواند هر دو کار را همزمان باهم داشته باشد. محسن تنابنده در پاسخ به اینکه با حذف شخصیت بهبود در پایتخت ۴ تکلیف قولی که به بیژن (پسری که به سوال‌ های معلمش جواب‌ های نادرستی داده بود و این معلم پس از چند سال فیلم او را در فضای مجازی پخش کرد) برای ایفای نقش پسر بهبود داده چه می‌شود ؟ گفت: باید ببینیم چه پیش می‌آید. اکنون مشغول نگارش سریال پایتخت ۴ هستیم تا بتوانیم کار را به پخش برسانیم. با توجه به پخش پایتخت ۴ در ماه رمضان امسال، کارمان خیلی سخت شده است و تایم زیادی برای تولید نداریم. در مورد ماهیت اصلی قصه ی پایتخت ۴ با توحه به اینکه سریال در حال نگارش است با گذشت زمان در ادامه مطلب در جریان قرار خواهید گرفت

عوامل سریال عبارتند از: سرپرست نویسندگان و بازیگردان: محسن تنابنده، نویسنده: خشایار الوند، مدیر تصویربرداری: امیر معقولی، سرپرست گروه کارگردانی و برنامه ریزی: علیرضا نجف زاده، طراح گریم: مجید اسکندری، طراح صحنه و لباس: آرزو غفوری، دستیار اول کارگردان: صالح غربی جوان، برنامه ریز: فهیمه کمالی، تدوین خشایار موحدیان، مدیر تولید: محمود اتحادی، مدیر تدارکات: آرش صالحی و… .

زمان پخش سریال پایتخت ۴

همانطور که اطلاع دارید این سریال در ماه رمضان سال ۹۴ از شبکه یک سیما پخش خواهد شد. الهام غفوری تهیه‌ کننده این سریال گفت : سری چهارم سریال پایتخت در ۲۶ قسمت ساخته می ‌شود و عوامل مرحله پیش تولید آن را از ابتدای سال ۹۴ شروع کرده‌ اند.

خشایار الوند نویسنده سریال پایتخت: نگارش ۷ قسمت از پایتخت ۴ تمام شد.

نویسنده سریال پایتخت ۴ نیز در این باره گفت: هفته آینده اولین سکانس سریال در داخل کشور، در شمال کلید خواهد خورد. وی افزود: هم اکنون سناریو برای ۷ قسمت این سریال به پایان رسیده است و به احتمال قوی سکانس شروع این فیلم در شمال آغاز می شود. بیشتر صحنه و فضای سریال در شمال کشور می گذرد.وی در ارتباط با حضور بیژن «شیب بام» گفت: کاراکترهای گوناگونی در فیلمنامه وجود دارد که سیروس مقدم و محسن تنابنده باید ببینند از حضور وی در این فیلم چگونه استفاده کنند یا اصلا شرایط برای بازی بیژن با چنین وضعیت روحی که دارد، مناسب تلقی می شود؟

تمام بازیگران این سریال در شیرگاه در حال بازی این سریال هستند – اردیبهشت ۹۴
این طور که مشخص است ارسطو (پسر خاله نقی معمولی) یکی از پرسرو صداترین کاراکتر‌ های پایتخت ۴ است. ارسطو که در سری سوم پس از دردسرهای فراوان با چوچانگ ازدواج کرد در سری چهارم به چین می‌رود و در مسیری مستند گونه به نحوی به معرفی چین می‌پردازد. ارسطو یکی از کاراکتر های اصلی این مجموعه است که ابتدای سری اول حضور پررنگی در قصه داشته است.

در دو سری اول، بخش قابل توجهی از زمان سریال به ماجرای خواستگاری های ارسطو اختصاص داشت و سرانجام در سری سوم از همسر چینی او رونمایی شد اما حالا در قسمت در چهارم مجموعه قرار است بحث پدرشدن ارسطو مطرح شود.در حال حاضر تمام بازیگران این سریال در شیرگاه در حال بازی این سریال هستند.این طور که مشخص است ارسطو (پسر خاله نقی معمولی) یکی از پرسرو صداترین کاراکتر‌های پایتخت ۴ است. ارسطو که در سری سوم پس از دردسر های فراوان با چوچانگ ازدواج کرد در سری چهارم به چین می‌رود و در مسیری مستند گونه به نحوی به معرفی چین می‌ پردازد. ارسطو یکی از کاراکتر های اصلی این مجموعه است که ابتدای سری اول حضور پررنگی در قصه داشته است. در دو سری اول، بخش قابل توجهی از زمان سریال به ماجرای خواستگاری های ارسطو اختصاص داشت و سرانجام در سری سوم از همسر چینی او رونمایی شد اما حالا در قسمت چهارم مجموعه قرار است بحث پدر شدن ارسطو مطرح شود.

همانطور که قبلا گفته بودیم به دلیل سفر سارا و نیکا به خارج کشور حضور این دو بازیگر نوجوان در سریال پایتخت ۴ منتفی بود تا اینکه سارا و نیکا که مقیم کشور سوئد هستند، از این کشور به تهران سفر کردند تا در سریال پایتخت ۴ حضور داشته باشند ! گروه تولید این سریال که پیشتر از این در گفت‌وگو با رسانه‌های بسیاری اعلام کرده بودند که این دو قلو به دلیل پرداختن به درس و از این قبیل موارد نمی‌توانند در سری چهارم پایتخت حضور پیدا کنند، به یکباره تصمیم بر این گرفتند که از سارا و نیکا در این سریال استفاده کنند. گروه سازنده پایتخت قبل از این اعلام کرده بودند از یک دو قلوی مازنی برای حضور در این سریال استفاده می‌کنند.

33333333

555555555

999999999

111

22222

همچنین ببینید

دانلود آهنگ های متن فیلم بادیگارد از کارن همایونفر

دانلود آهنگ های متن فیلم بادیگارد از کارن همایونفر دانلود رایگان موسیقی متن فیلم سینمایی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دانلود آهنگ جدید